A jelenlegi klubterepasztal építése az új Úttörőházba költözést követően, 1986-ban kezdődött. Egy év elteltével, a régi terepasztalt egy 6 vágányú, és több mint 3 méter hosszú “híd” kötötte össze az új terepasztallal. Az új rész tovább kapcsolódott egy falra szerelt, és konzolokhoz erősített, ún. fali pályához. Az új asztalon (fantázia) kisváros elágazó vasútállomással, míg a fali pályán egy valóságos vonalrész kicsinyített mása, a 40. sz. MÁV vonal: Pécs-Dombóvár-Budapest egy részlete épült fel. Az új asztalon egy kétvágányú villamosított fővonal, a fali pályára kilépő egyvágányú villamosított fővonal, és egy (azóta már megszüntetett), a régi terepasztalról kiinduló mellékvonal épült meg. A falipálya egyvágányú villamosított fővonal, mely Abaliget és Godisa vasútállomását mutatja be.
Az egész terepasztal (az egykori NDK) PIKO cég vágányanyagával épült fel. Érdekesség az is, hogy a váltóállítás az alépítmény alá rejtett TT-s váltó állítóművel történt. 1990-ben a politikai és gazdasági rendszerváltás lehetőséget teremtett korszerű, “nyugati” gyártmányú termékek beszerzésére. Így került sor, az erősen korrodálódó PIKO vágányzat lecserélésére – ROCO vágányzatra.Ekkor a “rendszerváltás” terepasztalunkon is bekövetkezett. 1993 őszén a (jelenlegi szervezeti formában működő) E.P.I.V.K. és a Gyermekház között megállapodás jött létre a terepasztal tovább építéséről. 1994-ben elkezdtük a terep végleges kialakítását mind a fali, mind az “új” terepasztalon.
Az építés során felmerült a régi PIKO geometriával és vágányzattal készített, és a sínkorrózió miatt használhatatlanná vált 15 éves terepasztal megszüntetése. Ekkor a régi asztal és a hatvágányos hídszerkezet helyére egy új asztalrészt terveztünk, mely szerint az teljesen összeépülne az “új” (korábbi) terepasztallal, és teljes egységet képezne a fali pályával. Ennek a tervnek a megvalósítása 1994-ben kezdődött, és közel kész állapotban van. Építési koncepciónk szerint a fali pálya MÁV szabványnak megfelelően, míg a többi rész DB jelzési utasításnak és követelményrendszernek megfelelően fog működni. (Ebből következik, hogy a fali pálya “Magyarország”, a nagyasztal “Németország”.) A német-rész fantázia szerint, a magyar-rész – mivel két valóságos vasútállomást mutatunk be – a valóságnak megfelelően (terep, épület, felsővezeték…stb.) eredeti rajzok, méretezések és fotók felhasználásával készül.
Az állomások név szerint:
1. “Fali” pályarészen: Abaliget (MÁV)
2. “Fali” pályarészen: Godisa (MÁV)
3. “Városi” részen: Bierheim (fantázia) (DB)
4. “Hegyvidéki” részen: Alpenhof (fantázia) (DB)
5. Schattenbahnhof (árnyék pályaudvar)
Terepasztalunkon öt vasútállomás (ebből egy rejtett, un. árnyék állomás – mely egy hegy gyomrában szerelvények tárolására és mozdonyok pihentetésére szolgál), került megépítésre.
A “hegyvidéki” részen Alpenhof falucskának vasútállomását kiegészíti egy vontatási telep is, melyen a dízel és villamos mozdonyokon túl, a nosztalgia vonatok gőzmozdonyainak “kiszolgálása” is biztosított.A vontatási telep mellett működik egy Ro-La (gördülő országút) terminál.
A felvételi épület mellől “indul ki” a normál nyomtávú, fogaskerekű (villamos vontatású) vasút. A “fogas” végállomásáról hegyi sikló szállítja tovább a kirándulókat – egészen a hegytetőn épített (2320 mm magasan a padlószint felett fekvő) turistaszállóig. A “városi” részen Bierheim nevű fantázia kisváros látható, ahol minden, – a városokra jellemző épületegyüttes megtalálható. A kisváros keleti oldalán elterülő, kertvárosi részét dél felől egy temető zárja le. A város nyugati részén meghatározó építmény a traktorgyár, és környezete. A “fali” pályarészen Abaliget és Godisa között, a mecseki dombvidékre jellemző táj került bemutatásra, az ún. : “forduló részen” kialakított fakitermeléssel.
Facebook oldalunk:
Email címünk:
Klubvezetőnk:
Ténai László
+36 20 584 8218
Szakkörvezetőnk:
Gayer Tibor
+36 72 253 477
(Kulturális Központ)